سود خون

سود خون

یه سوال اقتصادی؛ اگه به شما 10 هزار دلار برای سرمایه‌گذاری می‌دادند، باهاش چی کار می‌کردید؟
میتونید این پول رو توی بازار املاک و مستغلات ببرید؛ در این صورت گزینه‌هایی مثل اتریش یا سوییس کم‌ریسک هستند و لااقل ضرر نمی‌کنید. یا بهتر از اون میشه سراغ بزرگترین بازار بورس دنیا در نیویورک رفت. آمارها نشون میده اگه پولتون رو سال 2001 می‌بردید توی بورس نیویورک و روی شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری می‌کردید، طی 10 سال ارزشش 6 برابر بیشتر می‌شد.
و البته یه پیشنهاد دیگه هم هست؛ میشه همین پول رو در شرکت‌های اسلحه‌سازی امریکا سرمایه‌گذاری کنید و حداقل 9 برابر سود کنید!!! ضمناً اسلحه‌سازی لاکهید مارتین (Lockheed Martin) هم هست که میتونه سرمایه شما رو 13 برابر کنه.
اما چه چیزی باعث شده این کمپانی‌ها چنین حجمی از سودآوری داشته باشند؟ خب اینم قصه داره! بودجه نظامی امریکا که از مالیات مردم این کشور تامین میشه، در واقع به جیب شرکت‌های اسلحه‌سازی میره! می‌پرسید چطوری؟!
مثلاً دولت امریکا طی 20 سال حضورش در افغانستان حدود 2.5 تریلیون دلار هزینه کرده. ولی جالبه بدونید که 87 درصد از کل این بودجه به 2 شرکت اسلحه‌سازی این کشور پرداخت شده‌. نکته دیگه این هست که اکثریت نمایندگان مجلسِ سنای امریکا سهامدار کمپانی‌های اسلحه‌سازی هستند. سنای امریکا از 100 نماینده تشکیل شده‌ که حداقل 22 نفر اون‌ها خودشون یا همسران‌شون سهامدار شرکت‌های بزرگ تسلیحاتی هستند.
خب این شرکت‌ها با استفاده از نفوذ سهامداران‌شون، هر موقع بتونن جنگ جدیدی رو کلید می‌زنند تا خیلی راحت به سودآوری برسند. هر چند این سرمایه‌گذاری و سودش وابسته به خون‌هاییِ که در نقاط مختلف جهان به زمین می‌ریزه.

اطلاعات و مستندات بیشتر درباره این پژوهش رو می‌تونید در مقاله تجارت جنگ و خون سایت پلاسما دنبال کنید.

پلاسما در اینستاگرام

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!