صنعت گردشگری اسپانیا

صنعت گردشگری در سرتاسر دنیا برای دولت‌های بزرگ حائز اهمیت است. هر ساله در فصول مختلف و به مناسبت‌های خاص گردشگران زیادی از سرتاسر جهان به شهرها، کشورها و بعضاً قاره‌های دیگر سفر می‌کنند. آشنایی با فرهنگ و آداب دیگر کشورها، تصویر خاص و جاودانه‌ای از مقصد در ذهن توریست‌ها حک می‌کند. مسافران همیشه پس از بازگشت خاطراتی برای تعریف کردن و لحظات شادی برای به اشتراک گذاشتن دارند. میزبانان چطور؟! مشخص است که گردشگران در کنار تجربه لحظات شاد، برای دولت‌ها هم فوایدی دارند!

گردشگری

در بعضی کشورها صنعت گردشگری بخش زیادی از درآمد سالانه دولت را پوشش می‌دهد؛ در نتیجه این کشورها برای گردشگری اهمیت زیادی قائل هستند. یکی از معروف‌ترین کشورها در زمینه گردشگری اسپانیاست. رویدادهای تاریخی و فرهنگ خاص اسپانیایی باعث جذب شمار زیادی از گردشگران از سرتاسر دنیا می‌شود. به گونه‌ای که طبق گزارشات سازمان جهانی گردشگری، کشور اسپانیا که جزو پنج اقتصاد برتر قاره اروپاست، در سال گذشته با 81.8 میلیون گردشگر، بعد از فرانسه و آمریکا، رتبه سوم را در لیست پربازدیدترین کشورهای جهان کسب کرده‌است.

جنگ جهانی گوجه فرنگی!

تاکنون راجع‌به جشنواره گوجه فرنگی چیزی شنیده‌اید؟! جشنواره اسپانیایی نبرد گوجه فرنگی، ممکن است به اندازه جنگ گاوها در پامپلونا شناخته شده نباشد، اما به همان اندازه تماشایی است. آنچه به عنوان بزرگ‌ترین مبارزه غذایی جهان اعلام می‌شود، سالانه در آخرین چهارشنبه ماه آگوست، در خیابان‌های باریک قرون وسطایی بونوئل برگزار می‌شود و 22 هزار خوش‌گذران در شور و هیجان به یکدیگر 140 تن گوجه فرنگی رسیده پرتاب می‌کنند. جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا از ساعت 11 صبح تا 1 بعد از ظهر برگزار می‌شود. این جشنواره مشهور به یکی از برجسته‌ترین رویداد‌های تقویمی تابستانی کشور اسپانیا مبدل شده است. در این روز نه تنها هزاران نفر از مردم شهر در این رویداد حضور پیدا می‌کنند، بلکه افراد بسیاری از سایر شهرهای اسپانیا و حتی گردشگران خارجی نیز به جمع این خوش‌گذران‌ها می‌پیوندند.1

جنگ گوجه فرنگی

جنگ گوجه فرنگی از کجا شروع شد؟

تاریخچه این جشنواره به سال 1945 برمی‌گردد. در این زمان سالیانه رژه بزرگی توسط چهره‌های خیلی شاخص برگزار می‌شد و آن‌ها عروسک‌های بزرگی را روی سر خود حمل می‌کردند. برخی از جوانان که علاقه زیادی به این رژه داشتند، سعی می‌کردند که به این افراد بپیوندند. اما در جریان برگزاری یکی از این رژه‌ها، درگیری مختصری بین برگزارکنندگان و عده‌ای از جوانان رخ می‌دهد. جوانان برای اینکه یکی از دوستان‌شان را آزاد کنند، بوته‌های گوجه فرنگی را از مزرعه‌ای در نزدیکی آن محل برمی‌دارند و به سمت برگزارکنندگان رژه پرتاب می‌کنند. مردم شهر هم که دل خوشی از این رژه نداشتند، به این جوانان می‌پیوندند. در نهایت پلیس از راه می‌رسد و آن‌ها را متفرق می‌کند.

جنگ با گوجه

تاریخ اسپانیا

این ماجرا دهان به دهان می‌چرخد و کم‌کم همه مردم از این سرگرمی لذت می‌برند؛ تا جایی که در سال بعد دوباره این جوانان به همراه بسیاری دیگر از مردم شهر برای مراسم، گوجه‌های زیادی را آماده می‌کنند تا جنگ گوجه‌ای دیگری راه بیاندازند. این جنگ با شور بیشتری ادامه پیدا می‌کند و بازهم پلیس وارد ماجرا می‌شود. نهایتاً این کار به گوش شورای شهر می‌رسد و انجام آن ممنوع اعلام می‌شود. اما با این حال برخی از این جوانان بصورت پنهانی هر ساله باز هم این کار را ادامه دادند. تا اینکه شورای شهر موافقت کرد که این مراسم به عنوان یک جشنواره برگزار شود. در سال‌های بعد، تنها هدف گوجه‌ها رژه‌کنندگان نبودند، بلکه به دلیل بی‌خطر بودن این کار، مردم یکدیگر را نشانه گرفتند و این موضوع کم‌کم به عنوان یک سرگرمی، مراسم و جشنواره شناخته شد.

ممنوعیت جنگ گوجه فرنگی

در اوایل دهه 1950 مجدداً این فستیوال به دلیل هدر دادن میوه‌ها و خسران برخی از شرکت‌ها ممنوع شد. بسیاری از مردم برای مخالفت با این جشنواره تظاهرات کردند. در این تظاهرات تابوت‌هایی ساخته می‌شد و برای گوجه‌فرنگی مراسم عزاداری برگزار می‌کردند تا اهمیت گوجه را نشان دهند. اما ریش‌سفیدها و شورای شهر، دوباره بعد از چند سال این فستیوال را آزاد اعلام کردند. این فستیوال توانست خیلی زود در همه اسپانیا شهرت پیدا کند.

جشنواره گوجه

هر چند تا قبل از سال 1970 باز هم به دلایل مخالفت افرادی مانند فرانسیسکو فرانکو این جشنواره شور و هیجان قبلی خود را نداشت، اما بعد از سال 1970 و با فوت فرانکو و کمتر شدن اعتراضات این جشنواره قوت بیشتری گرفت و با اشتیاق زیادی اجرا شد. جشنواره گوجه فرنگی در اسپانیا آنقدر شهرت پیدا کرد که در سال 2002 مسئولان شهری و شورای شهر مطابق تصویب لایحه‌ای این جشنواره را به عنوان یکی از شاخصه‌های جذب گردشگر معرفی کردند و اقداماتی را از این سال برای جذب توریست در این شهر انجام دادند.2

همانطور که خواندید، می‌توان گفت که جنگ گوجه‌فرنگی علاوه بر یک تفریح و خوشگذرانی، بخشی از تاریخ اسپانیاست؛ رویدادی که علاوه بر اسپانیایی‌ها، بسیاری از گردشگران نیز برای رسیدنش لحظه‌شماری می‌کنند.

جنگ گوجه فرنگی

منابع:

CARAMOON  وب‌سایت

STUDY IN SPAIN وب‌سایت 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!